Turyści, którzy wybierają się na wczasy do Włoch zazwyczaj cenią sobie klimat tego kraju. Jest to miejsce dla osób, które lubią słońce i wysokie temperatury, jednak przed zaplanowaniem urlopu warto dowiedzieć się nieco więcej o najlepszych porach na wyjazd.

Klimat, temperatury, najlepszy czas na wczasy we Włoszech

Państwo położone jest w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego – warto wiedzieć, że średnia temperatura waha się od zera do trzynastu stopni Celsjusza zimą, oraz od dwudziestu trzech do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza w okresie letnim.

Najcieplejszym miesiącem jest we Włoszech lipiec, najzimniej jest w styczniu. Jeżeli chodzi o opady deszczu – w większości kraju największa ich ilość przypada na wiosnę i jesień, z wyjątkiem Sycylii – tu większe opady występują zimą. Na zwiedzanie miast i największych zabytków Włoch najlepiej wybrać się późną wiosną, lub wczesną jesienią, w ten sposób można uniknąć najwyższych temperatur, które dla osób przyzwyczajonych do znacznie chłodniejszego polskiego klimatu mogą okazać się zbyt uciążliwe i skutecznie zniechęcić do zwiedzania. Lato jest najlepszym okresem na spędzanie czasu na plaży.

Panujący klimat we Włoszech sprawia, iż kraj ten jest popularnym miejscem, docenianym przez turystów przez cały rok. Jeżeli chcemy spędzić późniejsze wakacje, bo na przykład możemy pozwolić sobie na urlop dopiero we wrześniu, czy październiku bez przeszkód możemy wybierać ten kierunek. Z całą pewnością nie będziemy narzekać, że pogoda nam nie dopisuje.