Od wsi położonych w górskich dolinach, po milionowe metropolie; od nizinnych pól uprawnych, po wznoszące się na wysokość kilku tysięcy metrów szczyty Alp – oto jak w skrócie prezentuje się Lombardia.

Lombardia to włoski region zamieszkiwany przez ponad 10 mln ludzi, położony w północnej części Półwyspu Apenińskiego. Podzielony jest na 5 mniejszych regionów administracyjnych. Jego północne obszary pokrywają się z Alpami, zaś południowe graniczą z rzeką Pad. Ukształtowanie terenu jest więc wyżynne, co sprawia, że pogoda w Lombardii bywa rześka.

Miejscowości i atrakcje turystyczne Lombardii

Stolicą regionu jest Mediolan, drugie co do wielkości miasto we Włoszech, dzielące z Paryżem tytuł światowej stolicy mody. Metropolia jest pełna bezcennych budowli, spośród których najbardziej znana, Katedra Narodzin św. Marii, jest symbolem Mediolanu. Z kolei w świątyni w innej części miasta, w bazylice Santa Merie delle Grazie, znajduje się najbardziej rozpoznawalny obraz na świecie – „Ostatnia wieczerza” autorstwa Leonarda da Vinci.

Miejscowość Lecco znana jest dlatego, że leży przy Jeziorze Como, malowniczym akwenie, na mapie prezentującym się w kształcie litery Y. Jezioro jest znane z bajkowych widoków – niemal ze wszystkich stron jest otoczone przez zaśnieżone, strzeliste szczyty Alp. W Lombardii znajduje się również Jezioro Garda, konkurujące z Jeziorem Como o miano najpiękniejszego we Włoszech.

Mówiąc o Alpach, nie sposób nie wspomnieć o Bergamo. Miejscowość ta jest chętnie odwiedzana przez turystów szukających zarówno starożytnych budowli do fotografowania, jak i miłośników gór, gdyż Bergamo jest doskonałą bazą wypadową w pobliskie Alpy. Wysokie góry to tak samo cenne atrakcje Włoch, jak budowle pochodzące z czasów antycznych.

Dla ciekawskich… Warto wiedzieć, że Lombardia nosi nazwę po germańskim ludzie Longobardów, panującym na Półwyspie Apenińskim w okresie VI w n.e. Miłośników kuchni za to zainteresuje fakt, iż regionalnym daniem w Lombardii jest minestrone – zupa, w której skład wchodzą popularne, lokalne warzywa, takie jak cukinia, fasola, marchew.