Zwiedzanie historycznych zabytków Bergamo

Bergamo to niezwykłe włoskie miasto znajdujące się w Lombardii. Potrafi ono oczarować niejednego podróżnika nie tylko zabytkami, ale i wspaniałymi krajobrazami, wyborną kuchnią czy licznymi atrakcjami. Dodatkowym atutem tego miejsca jest nieduża odległość od stolicy mody, czyli Mediolanu. Zwiedzanie Bergamo to wspaniały pomysł na wczasy.

Co warto zobaczyć w Bergamo?

Włoska miejscowość Bergamo dzieli się na dwie części – Dolne i Górne Miasto. Zwiedzanie Bergamo najlepiej zacząć od tego pierwszego, bowiem można tutaj zobaczyć kilka naprawdę interesujących zabytków. Na turystów czeka tu między innymi Porto Nuovo, brama, którą otaczają dwa neoklasyczne budynki z 1837 roku, a także barokowy kościół Santa Maria Immacolata.

Następnie warto spacerem udać się do Górnego Miasta. W drodze czekają nas takie atrakcje jak Wieża Poległych, czyli Torre dei Caduti oraz Il Sentierone z dobrymi kawiarniami, eleganckimi butikami czy sklepami z pamiątkami. Poza tym Górne Miasto jawi się jako zupełnie nowy świat, który potrafi zachwycić.

Można tutaj bowiem odpocząć wśród romantycznych restauracji, przechadzając się pomiędzy starymi kamienicami i stawiając kroki na wąskich brukowanych uliczkach. Idąc główną ulicą dochodzi się do placu z XV wieku, czyli Piazza Vecchia, w sercu którego ulokowana jest fontanna Contarini. Na placu czeka także niezwykły budynek z białą fasadą – Palazzo Nuovo, we wnętrzu którego czeka biblioteka miejsca Angelo Mai.

Bergamo to także katedra św. Aleksandra – Cattedrale di Bergamo e Battistero, patrona miasta. Czaruje ona jasnym wnętrzem i ciepłymi kaplicami. Równie ciekawa jest bazylika Santa Maria Maggiore. Wchodzi się do niej przez Portal Czerwonych Lwów, a jej środek jest pełen niespodzianek. Czekają tu bowiem bajkowe wręcz, różnobarwne freski, rzeźby i arrasy, a także dużo złota.

Koniecznie trzeba również wjechać kolejką na wzgórze San Vigilio. To niedługa podróż, jednakże widoki są warte zachodu. Najpiękniejsze krajobrazy czekają zaś na samym wzgórzu, na którym można zwiedzić także ruiny zamku Castello di San Vigilio.

Bergamo to niezwykłe miejsce. Miasto, które zachwyca na każdym kroku. Niesamowita jest zwłaszcza panująca tu włoska atmosfera, ogrom słońca i piękna, które dostrzegalne jest na każdym kroku. Pełne niespodzianek zabytki, charakterystyczna architektura, budynki sakralne i historia tego miejsca sprawiają, że chce się tu zostać na dłużej. Jednocześnie nawet jednodniowy wypad do tego miasta może okazać się strzałem w dziesiątkę.