Bolonia to miasto o wyjątkowym dorobku historycznym i kulturowym sięgającym starożytności. Przez setki lat stanowiła jeden z najważniejszych ośrodków handlowych i naukowych w północnych Włoszech. W mieście znajduje się najstarszy w cywilizacji łacińskiej Uniwersytet Boloński, w którym nauki pobierał sam Mikołaj Kopernik.

Bolonia położna na Nizinie Padańskiej pomiędzy górskimi pasmami Alp i Apeninów przyciąga miliony turystów każdego roku. Ze względu na lokalizację odznacza się stosunkowo łagodnymi warunkami klimatycznymi, aczkolwiek chcąc uniknąć opadów śniegu lub intensywnego deszczu i niskich temperatur miasto najlepiej odwiedzić między kwietniem a październikiem.

Co zobaczymy na wczasach w Bolonii?

Zwiedzanie Bolonii sprawi przyjemność zarówno miłośnikom architektury, sztuki, historii, pasjonatom turystyki kulinarnej, jak i poszukiwaczom aktywnego życia nocnego. Bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. Jedną obowiązkowych aktywności jest poznanie panoramy Bolonii. Centrum wybudowane z cegły i pokryte czerwoną dachówką gwarantuje niepowtarzalny widok z rozlokowanych w Bolonii punktów obserwacyjnych. Jednymi z takich punktów są średniowieczne wieże jak Torre dei Prendiparte oraz Torre della Garisenda będące dwoma z dwudziestu dwóch ocalałych wież.

Osoby pragnące zaznać kontaktu z zielenią powinny udać się na okalające Bolonię urokliwe wzgórza. Na jednym z nich znajduje się jedno z najsłynniejszych, znajdujących się we Włoszech sanktuariów. Santuario di Madonna di San Lucia ostatecznie wybudowana w XVIII w. jest jednym z obowiązkowych punktów.

Poszukiwacze unikatowych smaków mogą posmakować słynnego spaghetti bolognese, wyjątkowych pierożków tortellini, czy też wytarzanej w regionie słynnej szynki crudo. Zrobić to można w wielu z setek rozmieszczonych w centrum miasta urokliwych i stylowych restauracji oferujących kuchnię nie tylko włoską.

Bolonia – co warto wiedzieć…

Bolonia jest miastem doskonale skomunikowanym z pozostałymi, głównymi ośrodkami w północnej części półwyspu. Dojazd z miasta do Mediolanu, Wenecji, Florencji, czy też San Marino w zależności od wybranego środka transportu zajmie od 1,5 do 3 godzin. Większość lotów do Bolonii z polskich lotnisk wymaga przesiadki.

Włochy będące jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych na świecie zmagają się z różnorodną drobną przestępczością. Kieszonkowcy działają również w Bolonii, dlatego zwiedzając nie można pozostawiać rzeczy bez nadzoru. Ponadto, aby uniknąć tłumów turystów jedynym rozwiązaniem jest zwiedzenie miasta poza sezonem turystycznym w okresie zimowym.