Padwa to przepiękne włoskie miasto, które ma naprawdę dużo do zaoferowania. Można tutaj zwiedzać architekturę średniowieczną i renesansową, spacerować bez końca wchłaniając atmosferę tego zakątka świata i głęboko odpoczywać. To ważny ośrodek akademicki, miasto pełne niespodzianek i jednocześnie miejsce, w którym wynaleziono słynny trunek Aperol. Padwa to idealny kierunek na wymarzone wakacje.

Co warto zobaczyć w uroczej Padwie?

Wybierając się do Padwy warto zobaczyć niezwykły budynek Palazzo della Ragione, a także place, które go otaczają. W czasach antycznych w owym miejscu znajdowało się forum rzymskie, dziś zaś można tu zwiedzić średniowieczny gmach. Górna jego część nazywana jest il Salone, a dolna – Sottosalone.

Dobrym pomysłem okaże się niewątpliwie także zwiedzenie placu Piazza dei Signori. Na podróżnych czeka tutaj brama Torre Dell’Orologio z najstarszym zegarem astronomicznym na świecie, który wciąż działa, a także budynek Loggia del Consigli pochodzący z końca XIII wieku. Na smakoszy czeka tutaj także historyczna kawiarnia Cafe Pedrocchi oraz nieco wyżej, w tym samym budynku, Museo del Risorgimento.

Padwa to także Piazza del Duomo, czyli Plac Katedralny oraz Katedra. Jest ona trzecią świątynią w mieście pod względem wielkości i warto ją zwiedzić przede wszystkim dlatego, że autorem projektu prezbiterium jest Michał Anioł oraz dlatego, że zachwyca tutejsze baptysterium. To ostatnie czaruje freskami Giusto de Menabuoi’ego ze scenami z życia Jezusa.

W Padwie można odwiedzić także piąty najstarszy uniwersytet na świecie oraz drugi we Włoszech. Został on założony w 1222 roku, a ideą przyświecającą jego działaniu była całkowita wolność nauki. To właśnie padewski uniwersytet może pochwalić się tym, że dyplomem ukończyła go pierwsza kobieta na świecie, czyli Elena Lucrezia Cornaro Piscopia.

Oprócz samego budynku warto zwiedzić także uniwersytecki ogród botaniczny. Znajduje się tutaj bowiem wiele egzotycznych i oryginalnych roślin, a także najstarsza część ogrodu w formie koła, która zachowała się do dzisiaj.

Idealne miejsce na urlop…

Padwa to ogrom zabytków – kościoły, oratoria, stare budynki. Można tutaj zanurzyć się w antycznych Włoszech, czy też zagubić wśród licznych uliczek. Padwa potrafi zainspirować, oczarować i sprawić, że będzie chciało się tutaj wrócić. Warto zarezerwować sobie nieco więcej czasu na zwiedzanie, by móc naprawdę poznać to miasto. Padwa bowiem ma niezwykle ciekawą historię i opowiada ją każdemu, kto tylko jest ciekaw i ma ochotę zobaczyć więcej.