Jeżeli planujemy zwiedzić Włochy, prawdopodobnie zaczynamy naszą wycieczkę od Rzymu. Tak w każdym razie robi większa część zagranicznych turystów i nie ma się czemu dziwić, ponieważ stolica Włoch przyciąga niezwykłym klimatem i historycznymi zabytkami.

Co warto zwiedzić w stolicy Włoch?

Zwiedzanie Rzymu większość turystów rozpoczyna od zobaczenia jednego z najważniejszych symboli tego miasta, czyli Koloseum. Do Koloseum można dojechać metrem, lub samochodem. Możemy zdecydować się na skorzystanie z usług przewodnika. Dowiemy się między innymi, że budynek był wielokrotnie uszkadzany przez liczne trzęsienia ziemi. Pomimo wszystko przetrwał do współczesnych czasów. Ciekawostką jest, że w 2007 roku został ogłoszony jednym z siedmiu cudów świata. Jeżeli chodzi o kwestie organizacyjne – Koloseum otwarte jest dla zwiedzających przez siedem dni w tygodniu. Bilet, obejmujący wejście do Koloseum, Palatynu oraz Forum Romanum można nabyć w przystępnej cenie. Można ubiegać się o zniżki dla dziecka. Ważny jest dwa dni od momentu zakupu, ale pozwala tylko na jedno wejście do każdego z obiektów. Jeżeli więc obejrzymy wszystko pierwszego dnia, nie będziemy mogli korzystać z zakupionej wejściówki powtórne.

Innym obiektem, który warto zobaczyć jest Panteon. Interesujący nas obiekt to okrągła świątynia, która powstała, żeby oddawać cześć wszystkim bogom, położona jest na Polu Marsowym. Przewodniki podają, że powstała w 27 rok przed naszą erą , na skutek pożaru w 80 roku naszej ery uległa zniszczeniu, a około roku 125 została odbudowana. Warto wspomnieć, że obiekt jest jedną z najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu. Rotunda Panteonu ma średnicę 42,2 metrów. Przed wejściem do świątyni znajduje się dobudowany trzyrzędowy portyk – 16 kolumn w porządku korynckim, z czego 8 ustawionych jest w pierwszym rzędzie. Panteon wybudowano na Piazza della Rotunda, czyli często uczęszczanym placu, na którym znajduje się fontanna i obelisk.

Watykan – zwiedzanie najmniejszego państwa świata

Jeżeli jesteśmy w Rzymie nie możemy zrezygnować z odwiedzenia najmniejszego państwa na świecie, czyli Watykanu. Zwiedzanie Watykanu zaczynamy od placu i bazyliki św. Piotra. W tym momencie należy pamiętać o odpowiednim stroju. Specyfika tego miejsca wymusza na turystach zasłonięcie ramion i kolan. W Kaplicy Świętego Sebastiana, od czasu beatyfikacji, znajduje się grób Jana Pawła II. Zwiedzanie tego miejsca jest bezpłatne. Nie warto więc go pomijać. Z Polski organizowane są pielgrzymki do Rzymu, które mają na celu odwiedzenie jedynie tego miejsca. W starych Grotach Watykańskich znajduje się grób Świętego Piotra i papieży. Przy Pałacu Apostolskim wchodzi się do zatłoczonej Kaplicy Sykstyńskiej, jednego z ważniejszych zabytków Muzeum Watykańskiego, gdzie możemy podziwiać freski autorstwa Botticellego, Michała Anioła, Perugino. Kiedy wybieramy się do Watykanu, warto jest zarezerwować trochę czasu na spacer po ogrodach papieskich. Pamiętajmy jednak, że wejście do nich może odbywać się jedynie z przewodnikiem